Slavnostní otevření cyklostezky a ubytovny 2007

T i s k o v á   z p r á v a 

První etapa projektu desetiletí na Orlicko – Třebovsku otevřena !

 Region Orlicko – Třebovsko v pátek 7. září odpoledne v areálu Cakle v Ústí nad Orlicí slavnostně otevřel 1. etapu projektu Aktivní turistika na Orlicko – Třebovsku.

 

Veřejnost spádového regionu s 63,5 tisíci obyvateli si tak může naplno užívat cyklostezku&in line bruslařskou dráhu nádherným údolím Tiché Orlice z Ústí n.O. do Letohradu o délce 15 km, novou turistickou ubytovnu v Cakli a vyhlídkovou plošinu na nově nasvícené zřícenině hradu Lanšperk. Veřejnost to náležitě oslavila. Po proslovech a střihání pásek byla jak cyklostezka, tak turistická ubytovna pokřtěna šampaňským a po stezce se vypravila spanilá jízda politiků a zástupců investora. Následovaly sportovní soutěže na kole i na bruslích pro veřejnost a večer hrála skvělá muzika. Jako zázrakem se právě na čas oslavy vyjasnilo mezi deštivými dny.

 

Slavnostního otevření se zúčastnila řada osobností veřejného a politického života. Na místě byl náměstek Ministerstva pro místní rozvoj pro regionální politiku a cestovní ruch pan Jiří Vačkář, dále vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek, který převzal nad akcí záštitu a náměstek hejtmana pro dopravu Ivo Toman, dále paní senátorky Ludmila Müllerová a Václava Domšová, poslanec Jiří Čepelka, náměstek Státního fondu dopravní infrastruktury Jiří Novák, čestný předseda KČT Jan Havelka, řada starostů měst a obcí a předsedů okolních svazků obcí z Pardubického i Královéhradeckého kraje a delegace 30 starostů z Moravy. Nechyběl ani morální vůdce cyklistiky u nás Jaroslav Martínek z Centra dopravního výzkumu v Brně.

 

Akce se však zejména zúčastnily stovky lidí z široké sportovně laděné veřejnosti. Na trasu pěti soutěží se vypravilo více než 400 účastníků, 80 z nich pak získala odměnu – cyklistickou brašničku první pomoci s logy regionu a spolufinancujících organizací. A že jich na tak velký projekt o celkovém rozpočtu 113 mil. Kč je celá řada : Evropská unie, Ministerstvo pro místní rozvoj, Pardubický kraj, SFDI , deset spolufinancujících obcí a měst regionu a OKČT Horal.

 

Region Orlicko – Třebovsko i Pardubický kraj očekává, že takovýto unikátní terén zejména pro moderní in line bruslení a bezpečnou cyklistiku rodin s malými dětmi, zasazený ve zdejší krásné přírodě, bude skutečným turistickým rájem pro široké okolí až za hranice kraje.  Pan vicehejtman Línek nazval toto místo turistickým klenotem a pan náměstek MMR Vačkář se zmínil, jak významným podílem se na tvorbě HDP v ČR podílí právě cestovní ruch. Proto je cyklostezka již dnes na návštěvníky připravena. Je vybavena řadou odpočinkových míst a altánů, areál aktivní turistiky v Cakli má zase připravenu půjčovnu kol, bruslí, lodí a dalšího vybavení pro doplňkové sportovní a adrenalinové vyžití na horolezeckjé stěně nebo Tarzanově lanové dráze. Na trase cyklostezky je také golfové hřiště Hnátnice, hrad Lanšperk, Muzeum řemesel a stylová restaurace  v Letohradě, aquapark, bowling a jiné služby v Ústí nad Orlicí. Ze strany podnikatelské veřejnosti se již dnes chystají projekty doplnění občerstvení přímo na stezce, na obcích pak je zvelební pozemků v okolí nebo vybudování nástupního parkoviště v Letohradě.

 

V současné době se již intenzívně pracuje na 2. etapě projektu, a to ba cyklostezce z Ústí do České Třebové a z Ústí směrem do Brandýsa n.O., které by měly být dokončeny do konce tohoto roku. Bohužel v této fázi tyto úseky nebudou pro in line bruslení, ale výhledově po sladění zájmů s Českými drahami úsek do Bezpráví ano. V roce 2008-2009 bude dokončena stezka a bruslařská dráha do Chocně.  Celé trojhvězdí stezek tak bude měřit 40 km a věříme, že na ně výhledově naváže okolní region Orlicko směrem na Králíky a do Polska a že se také podaří spojnice na sousední kraj přes Potštejn.

Navštivte již dnes Orlicko – Třebovsko – ráj cyklistů, bruslařů a aktivní rekreace ! 

 Renata Šedová, 10.9.2007

 

Bližší informace :

Management projektu – OHGS s.r.o.: RNDr. Renata Šedová, tel. 603 956 870, sedova@ohgs.cz, Pavel Neumeister, tel. 728 954 076, neumeister@ohgs.cz

Investor : svazek obcí Region Orlicko – Třebovsko, Mgr. Luboš Bäuchel – předseda svazku obcí (tel.777 736 319, bauchel@muuo.cz )

200792616164073529 KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA2007926162843839107

 

 • KLUB ČESKÝCH TURISTŮ
 • BO CO spol. s.r.o.
 • Dokempu
 • Cyklisté vítáni
 • Kudy z nudy
 • Turistický portál České republiky
 • BOOKING.COM
 • VODÁCKÉ PŮJČOVNY
 • LE DESIGN STUDIO - TVORBA LOGA A GRAFICKÉHO DESIGNU
 • top50
 • top pce
 • top
 • top 50
 • top
 • camp roku 2016
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat